A Tudástár bemutatása

A Tudástár bemutatása

A Tudástár bemutatása

A Közösségi Tudástár

Jelen kutatás a Miniszterelnökség – Nemzeti Hatóság – képviseletében a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott RRF-2.3.1-21-2022-00013 azonosító számú "Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium" című projekt keretében jött létre.

A Közösségi Tudástár egy közösségi szakembereket, közösségfejlesztésben részt vevőket segítő módszertani eszköz. Közösségi szolgáltatásokat, közösségi gyakorlatokat és munkamódokat gyűjtöttünk egybe magyarországi és nemzetközi példák, ötletek bemutatásával.

A közösségeket ért kihívásokat és az azokra adott helyi válaszokat hét munkaterület szerint, a nemzetközi gyakorlatot követve rendszereztük:
1.    Kormányzás és közösségfejlesztés
2.    Hely és közösségfejlesztés
3.    Fenntartható megélhetés és közösségfejlesztés
4.    Kultúra és kreatív kifejezésmód a közösségfejlesztésben
5.    Identitás, hovatartozás és kapcsolódás
6.    Közösségfejlesztés, emberi jogok és ellenálló képesség
7.    Elkötelezettség és tudásmegosztás

A Közösségi Tudástárban a közösségi gyakorlatokhoz kapcsolt ábrák jelzik az ENSZ fenntarthatósági céljait.

Az ENSZ által megfogalmazott 17 fenntartási cél és a kapcsolódó akcióterületek a következők.
1. A szegénység felszámolása. (A szegénység minden formájának megszüntetése a világon mindenhol.)
2. Az éhezés megszüntetése. (Az éhínség megszüntetése, élelmiszer-biztonság létrehozása, az élelmezés fejlesztése és fenntartható mezőgazdaság létrehozása.)
3. Jó egészség. (Egészséges élet biztosítása és jólét megteremtése minden korosztályban élő minden egyes ember számára.)
4. Minőségi oktatás. (Átfogó és igazságos minőségi oktatás megteremtése és egész életen át folytatott tanulmányok lehetőségének létrehozása mindenki számára.)
5. Nemek közötti egyenlőség. (Nemek közötti egyenlőség létrehozása, és minden nő és lány felemelkedésének elősegítése.)
6. Tiszta víz és köztisztaság. (Fenntartható vízgazdálkodás biztosítása, a vízhez és közegészségügyhöz való hozzáférése biztosítása minden ember számára.)
7. Újrahasznosítható és megfizethető energia. (Megfizethető, megbízható, fenntartható és modern energia biztosítása mindenki számára.)
8. Jó munkalehetőségek és gazdaságok. (Hosszan tartó, átfogó és fenntartható gazdasági növekedés létrehozása, teljes és eredményes foglalkoztatás, valamint méltó munka biztosítása mindenki számára.)
9. Innováció és jó infrastruktúra. (Alkalmazkodó infrastruktúra kiépítése, átfogó és fenntartható iparosodás megteremtése, valamint az innováció támogatása.)
10. Egyenlőtlenség csökkentése. (Egy országon belüli és országok közötti egyenlőtlenségek csökkentése.)
11. Fenntartható városok és közösségek. (Fenntartható, befogadó, biztonságos és alkalmazkodó városok és más emberi települések létrehozása.)
12. A források felelősségteljes használata. (Fenntartható fogyasztási és termelési szokások kialakítása.)
13. Fellépni az éghajlatváltozás ellen. (Gyors cselekedetek a klímaváltozás és hatásai leküzdésének érdekében.)
14. Fenntartható óceánok. (A fenntartható fejlődés érdekében az óceánok, tengerek és tengeri erőforrások megőrzése és fenntartható használata.)
15. Fenntartható földhasználat. (A Föld ökoszisztémáinak fenntartható használata, fenntartható erdőgazdálkodás, az elsivatagosodás leküzdése, valamint a talaj degradációjának visszafordítása, valamint a biodiverzitás csökkenésének megállítása.)
16. Béke és igazság. (A fenntartható fejlődés érdekében békés és befogadó társadalmak létrejöttének elősegítése, mindenki számára elérhető igazságszolgáltatás biztosítása, és minden szinten hatékony, felelősségre vonható és befogadó intézmények létrehozása.)
17. Partnerség a fenntartható fejlődésért. (A végrehajtás módjainak biztosítása és a fenntartható fejlődés globális partnerségének felélesztése.)

A közösségi példák részletes bemutatására a Fenntartható közösségi szolgáltatások és gyakorlatok című kiadványban került sor. (megjelenés alatt)